Oldalak

2013. január 13., vasárnap

Farmernadrágból táska - Tutorial


Már egy ideje akartam varrni farmernadrágból táskát, és nézegettem különböző külföldi oldalakat, hogy megtaláljam a megfelelő leírást. Végül a Zanne Art & Designs oldalon láttam meg azt a táskát, ami ötletet adott, és a többi leírásból ötleteket merítve elkészítettem a saját táskámat. Az egyes lépéseket le is fotóztam, hogy ez alapján más is elkészíthesse. Természetesen nem csak farmernadrágból varrhatjuk meg a táskát, hanem bármilyen más anyagból. Én azért választottam a farmernadrágot, mert így nem kell külön zsebeket varrnom rá, hanem meghagytam az eredeti zsebeit.




Az elkészítés lépései

Először szépen kiterítjük, kisimítjuk a nadrágot, benyúlunk a zsebeibe, hogy ott is kifeküdjön az anyag, és megnézzük, milyen mélyre ér le a zseb bélése. Valamivel ez alatt ívesen levágjuk a nadrág szárait. Én együtt vágtam a két réteg anyagot, de amikor elérünk a közepén a varráshoz, ott nagyon vastag lehet az anyag, ezért érdemes egyszerre csak az egyik anyagot átvágni.


Ha eljutottunk a feléig, akkor félbehajtjuk a nadrágot, gondosan megigazítjuk felül, hogy pontosan egymáson legyen a két oldala, majd így vágjuk le a másik felét, követve az első vágás ívét. Így biztosan szimmetrikus lesz mindkét fele a táskának.


Egy ilyen, szoknya szerű alakot kapunk. Középen alul kicsit hullámos az anyag, mert ott már kezdődik a fenékrésze a nadrágnak, de ez nem baj, ezzel később foglalkozunk. Az öv bújtatókat lefejthetjük, hogy később könnyebb legyen majd a varrás, mert a vastag anyagrétegeket nem lesz olyan könnyű összevarrni. Én rajta hagytam, így is meg lehet csinálni, de azért elárulom, hogy egy hasonlóan vastag rész varrása közben eltörött a varrógéptűm.


Most még tudunk igazítani rajta, hogy mindkét oldala egyforma hosszú legyen, mert így levágott szárakkal lehet, hogy máshogy fekszik ki az anyag. (Nekem legalábbis máshogy feküdt.)


Az egyik levágott szárát ráfektetjük az anyagra úgy, hogy felül illeszkedjen hozzá. Tehát a nadrág derekánál az anyag széléhez igazítjuk a nadrágszárszár oldalát. Most tervezzük meg, hogy hogyan nézzen ki majd a táska eleje (a ráhajtós rész). Kedvünk szerint hajtogathatjuk a szárat, hogy hol legyen a díszvarrás, koptatás, és ha megvan, akkor hosszában is beigazítjuk úgy, hogy jobb és baloldalon is túllógjon kicsit az alsó anyagon.


Ha ez megvan, akkor az egészet fejjel lefele megfordítjuk, tehát a fenékrész kerül felülre, és alul van a nadrág szára. Leellenőrizzük, hogy minden oldalon jól vannak-e az anyagok (tehát a derékrésznél illeszkednek, és kétoldalt van legalább egy centi). Ha minden rendben, akkor vonalzóval és ceruzával a fenékrész két oldalán, attól kb. 1 cm-re húzunk egy-egy egyenest.


A két megrajzolt vonal mentén levágjuk a fölösleges széleket. Én dupla anyagréteggel dolgoztam, de úgy is csinálhatjuk, hogy csak az egyik fele farmer, a másikat pedig a bélés anyagából szabjuk ki. Így akár nagyobb is lehet a fedél, mint nekem.


Levágás után így nézett ki az anyagom.


Most ehhez hasonlóan a bélésből is kiszabunk két réteget, de itt nemcsak kétoldalt, hanem alul és felül is hagyni kell egy centit. Az anyagom duplán van hajtva, és duplán is fogom kivágni. Másik lehetőség, hogy úgy hajtjuk félbe az anyagot, hogy alul legyen a hajtás, így nem két különálló részből varrjuk össze a bélést, hanem egyetlen, nagyobb anyagból. Ez esetben alul nem kell 1 centit ráhagyni, és ott nem is vágjuk el az anyagot.






A fenti képen látszik, hogy egyszerre vágtam ki mindkét réteget, de a felsőre rárajzoltam egy másik ívet is. Ez a nadrágnak az elejéhez igazodik, ahol kicsit mélyebbre nyúlik az anyag (ahol a gomb és cipzár van). Ezt csak az egyik rétegnél vágtam ekkorára, de itt is meghagytam plusz 1 cm-t.

A farmer közepén a kiálló részt gombostűvel összetűztem, és szappannal bejelöltem, hogy hol kell összevarrni az anyagot ahhoz, hogy szépen kisimuljon.



Ezt mindkét oldalán megtettem, majd összevarrtam. A farmer varrásához érdemes vastagabb varrótűt választani. Én 100-as tűt használtam. Kicsit ívesen sikerült a varrás a vastag anyagréteg miatt.


A fölösleges részt ollóval kivágtam.



Ha nem nadrággal dolgozunk, akkor most van itt az ideje, hogy zsebeket varrjunk fel, akár a külső anyagra, akár a bélésre. Most lehet különböző díszítéseket is felvarrni, vagy strasszokat rávasalni, vagy tépőzárat, gombot, mágneskapcsot rátenni.

Ha mindezekkel megvagyunk, akkor kezdjük el összevarrni az egyes részeket. A bélést színt színnel szembe fordítva összetűztem, majd összevarrtam az oldalát és az alját úgy, hogy az alján kb. középen kimaradt 15-20 cm. Ez azért fontos, mert ezen a lyukon keresztül fogjuk kifordítani a táskát. Érdemes lehet kicsit nagyobbra is hagyni ezt a lyukat, mert úgy könnyebb lesz kifordítani. Arra viszont figyeljünk, hogy a sarkainál mindenképp össze legyen varrva az anyag!

Ha úgy szabtuk a bélést, hogy az alján félbe van hajtva az anyag, akkor természetesen nem kell alul összevarrni, csak kétoldalt. Ekkor az egyik oldalán kell meghagyni a lyukat, de az alsó és felső széleinél itt is legyen varrás! Tehát a lyukat csak valamelyik oldalának a közepén hagyhatjuk.


A farmert elég az alján összevarrni, hiszen az oldala már eleve össze van varrva. Itt nem kell lyukat hagyni. Ha más anyaggal dolgoztunk, nem nadrággal, akkor a széleit is össze kell varrni, ugyanúgy, ahogy a bélésnél is, csak most nem kell lyukat hagyni rajta.


Most kialakítjuk a bélés alját. Az anyag (még mindig kifordítva) alsó sarkát úgy hajtjuk, hogy az alja és az oldala egymáson feküdjön, ezáltal háromszög alakú lesz a csücske. (Leszámítva a kilógó varrásszélt, amit hajtsunk szét kétoldalra a kép szerint!) Vonalzóval 6 cm-es vonalat húztam úgy, hogy a 3-as jelzés van középen.


A meghúzott vonal fölött nem sokkal rögzítettem az anyagrétegeket egy gombostűvel. Ezt mindkét alsó sarokra elvégeztem.


A farmernél ugyanígy jártam el mindkét sarkánál, de itt szappannal húztam meg a vonalat, hogy jobban látszódjon.


A vonalak mentén végig varrtam az anyagot mind a négyszer, majd a varrás mellett kb. 1 centire levágtam a az anyag sarkát.



A farmer sarkaihoz egészen lenyúlnak a zsebek, itt figyeltem, nehogy belevágjak a zsebbe. Ha átvarrunk rajta, az nem baj, de ha belevágunk, lyukas lesz a zseb!


A másik saroknál még lejjebb nyúlt a zseb, ezért itt nem is vágtam le teljesen a sarkot.


Most ezeket kicsit félretesszük, jön a fedlap megvarrása. Ha nem dupla farmer réteggel dolgozunk, hanem két különálló anyagból, akkor az eddigiekhez hasonlóan járjunk el, tehát színt színnel összefordítva varrjuk össze körben (mind a négy oldalát) úgy, hogy ügyeljünk rá, hogy szabadon hagyjunk egy szakaszt, ahol majd kifordítjuk az anyagot. Ha akarunk az egyik oldalára cipzárt varrni (amit a következő bekezdésben írok le), akkor elég felül és alul összevarrni, hogy az én anyagomhoz hasonló csövet kapjunk.

A cső alakú farmerből egy hatalmas, cipzáros zsebet alakítottam ki. Kifordítottam az anyagot, majd a két oldalát cikk-cakk öltéssel, körben letisztáztam.



Ezután fogtam egy darab cipzárt, és a végén többször keresztbe varrtam, hogy ne húzhassuk túl a fülét. Ezt érdemes a cipzárral megegyező színű cérnával csinálni, én a szemléltetés végett varrtam így. Hasonlóan a másik végét is levarrtam, de ott külön-külön a két oldalát.


A farmernek (még mindig kifordítva) a rövidebbik oldalán (ahová a cipzár kerül) 1 cm szélesen kihajtottam az anyag szélét, és körben levasaltam. Ezután visszafordítottam az anyagot, hogy a színe kerüljön kívülre, és hozzá gombostűztem a cipzár egyik felét. A farmer tehát itt vissza van hajtva (ezért vasaltam le), és ahhoz van tűzve a cipzár.


Ezután rögtön össze is varrtam. Ehhez szétnyitottam a cipzárt.


Tehát a cipzárnak még csak az egyik felét varrtuk az anyaghoz.


Most összegombostűzzük a másik felét is a farmerral, ugyanúgy, ahogy az előbb, majd itt is összevarrjuk. Nekem volt egy olyan 1-2 cm-es szakasz (pont itt, ahol a képen a pirosfejű gombostű van), amit nem sikerült ezzel a módszerrel összevarrnom, ezért utólag kifordítottam az anyagot, és ezt a részt belül varrtam össze.


Kifordítva hagytam az anyagot, és a másik oldalát 1 cm-es varrásszélességgel összevarrtam. Nagyon fontos, hogy a cipzár ki legyen nyitva, amikor varrunk, különben nem tudjuk majd visszafordítani a színére az anyagot! Itt már összevarrva látszik a fedlap, jobboldalt felül épp csak kikandikál a cipzár húzója.


A nadrág másik szárából kiszabtam a táska pántját. Az anyag vastagsága miatt ezt se lesz olyan könnyű rávarrni a táska oldalára, ezért aki tart ettől, az kiszabhatja a pántot a bélés anyagából is. Az sokkal vékonyabb lesz, és könnyebb rávarrni.

Négyszer olyan széles anyagot kell kiszabni, mint amilyen széles pántot szeretnénk, és csupán 2-3 centivel hosszabbat. Én 4 cm széles pántot akartam, így tehát 16 cm-est szabtam ki, a hossza pedig annyi lett, ami a nadrág szárából éppen kifért.


A kiszabott anyagot hosszában félbehajtjuk, és levasaljuk.



Széthajtjuk az anyagot, és a felezővonalig az egyik oldalról behajtjuk és levasaljuk. Utána a másik oldalát is ugyanígy levasaljuk.


Most az egészet félbehajtjuk, és újra végigvasaljuk a pántot.


A pánt két végét végigvarrjuk.



A pántot a táska színéhez illesztjük, és a két oldalához tűzzük.


Rávarrjuk a szélére. Elég vastag itt az anyag, de azért rá lehet varrni.


Most a fedlapot gombostűzzük a hátára úgy, hogy ismét szín színnel szemben feküdjön, és a fedlapnak az az oldala nézzen a farzsebek felé, amelyiket majd a táska elején szeretnénk látni.


Ezt is végigvarrjuk rajta.


Most ráhúzzuk a bélést az egészre úgy, hogy szín színnel szemben feküdjön. Felül a peremén összeillesztjük az anyagokat (először a jobb és bal szélét érdemes egymáshoz igazítani), majd néhány gombostűvel körben rögzítjük.


Körben végigvarrjuk a peremét. (Na ez volt a rész, amikor eltörött a tűm.)


Most a bélés alján lévő lyukon keresztül kifordítjuk az egész táskát. A bélést kivasaljuk, majd bevarrjuk rajta a lyukat.


Eligazítjuk a bélést a belsejében, és leellenőrizzük, hogy minden jó helyre került-e. Ha igen, akkor készen is vagyunk. :)


Ilyen a háta.


Ilyen összecsukva.


Ilyen megpakolva. Belefér egy csomó könyv és egy fél literes palack, vagy néhány A4-es mappa. Természetesen a zsebeit is ki lehet használni.


A fedlapjába varrt cipzár pedig még több tárolási lehetőséget biztosít.


A maradék anyagokból pedig varrhatunk hozzá zsebkendőtartót, kulcstartót, pénztárcát, hajgumit, akármit... A képen a múltkor megvarrt kulcstartóm látható a táska előtt.


Remélem, érthető lett a leírásom, de ha bármi kérdésetek van, írjatok bátran! Ha elkészítettétek, nagyon örülnék, ha megosztanátok velem a linket, ahol én is megcsodálhatom a táskátokat.

17 megjegyzés:

  1. Az összes munkád nagyon tetszik,de ez a farmer tatyó ezekkel a részletes képekkel?!viszi a pálma dijjat:-)

    VálaszTörlés
  2. Nagyon tetszett, köszönöm.

    VálaszTörlés
  3. Nagyon jó lett... Gartulálok!

    VálaszTörlés
  4. Nagyon tetszik a táska, fantasztikus ötlet!!

    VálaszTörlés
  5. Szia, most készülök megvarrni a táskát, nagyon tetszik :) egyetlen kérdésem van, hogy amikor azt írod, hogy "Most a bélés alján lévő lyukon keresztül kifordítjuk az egész táskát." - , ott valóban az egész táskát fordítod ki, vagy csak a bélésből forgatod ki a farmer anyagot, hogy a bélés alját össze tudd varrni? Kicsit zavaros a kérdés, de remélem érted :) köszi, Kinga

    VálaszTörlés
  6. Mindent ki kell fordítani, nemcsak a farmert, hanem magát a bélést is, mert a lyukat a színoldalon kell bevarrni. (Lehet kézzel, rejtett öltéssel is, ha nem szeretnéd, hogy látszódjon a varrás.)
    Sok sikert hozzá, ha elkészült, nagyon örülnék, ha küldenél róla fotót! :)

    VálaszTörlés
  7. Nagyon szuper lett. Jó, hogy valaki gondol a többiekre és segítséget nyújt azzal, hogy feltölti a munkafolyamatot. Köszönöm szépen a többiek nevében is. Vera

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon szivesen, remelem, sokaknak hasznara valik. :)

      Törlés
  8. Szia! Ma készítettem el az első táskámat, szerintem egész jó lett, köszönöm, hogy leírtad, lefotóztad a munkafolyamatot, nagy segítség volt!! 😀 Sajnos nem tudom, hogy kell ide rakni a képet, telóról vagyok 😞

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon örülök, hogy segített a leírás! Kíváncsi lennék a táskádra, de ide szerintem nem tudsz fényképet feltölteni. Azt viszont lehet, hogy más oldalra feltöltöd (pl. http://kepfeltoltes.hu/ ) és ide beírod a fotód linkjét. Örülnék neki! :)

      Törlés
  9. Szia! köszönöm a jó leírást,képeket,megcsináltam,azóta sorra kapom a nadrágokat,mindenkinek ilyen kel :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Jaj, de jó!! Nagyon örülök neki!! :) Köszönöm szépen a visszajelzést.

      Törlés
  10. Szia, először is nagyon jó munkát végeztél, szuper a leírás. Nekem angol méret szerint 14es, azt hiszem magyar szerint 52, 54es méretű nadrágom van. Lemértem a derekát, 50 centis, ami szerintem nagyon nagy egy oldal táskához. Szerinted hogy lehetne csökkenteni a kerület méretét, hogy még jól nézzen ki? Előre is köszi a segítséget!

    VálaszTörlés
  11. Szia, először is nagyon jó munkát végeztél, szuper a leírás. Nekem angol méret szerint 14es, azt hiszem magyar szerint 52, 54es méretű nadrágom van. Lemértem a derekát, 50 centis, ami szerintem nagyon nagy egy oldal táskához. Szerinted hogy lehetne csökkenteni a kerület méretét, hogy még jól nézzen ki? Előre is köszi a segítséget!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!
      Szerintem a két oldalzseb és a farzsebek miatt ez túlságosan macerás lenne, én nem gondolom, hogy ez nagyon megérné a fáradságot. Ha mégis szeretnél ezzel próbálkozni, akkor az alábbi leírást ajánlom:
      http://blog.varrohaz.hu/index.php?todo=list&tid=78
      Túl sokat ezzel a módszerrel se tudsz kivenni az anyagból anélkül, hogy a zsebekbe bele kéne vágnod.

      Törlés