Oldalak

2013. augusztus 18., vasárnap

Italtartó - Tutorial

 
Az Art Threads blogon találtam rá egy varrott üvegtartó készítésére, ami egyrészt hidegen tartja az italt, másrészt pedig nagyon szép, és könnyen hordozható. Ez alapján készítettem el én is a sajátomat, de némileg módosítottam rajta. Másféle szigetelőanyagot használtam, hogy jobban tartsa a hőmérsékletet, tépőzárat varrtam rá, hogy több méretre is használható legyen, és a fülét az anyagok közé varrtam be.


Ennek használatával a nyári melegben is sokáig hideg marad az italunk, és akár a strandra is magunkkal vihetjük. Ha kisebb üveget teszünk bele (vagy nagyobbra varrjuk az anyagot), akkor akár jégzselét is tekerhetünk az üveg és a varrott italtartó közé. Így aztán biztosan sokáig hidegen tart! Én egy borosüveggel próbáltam ki, szerintem tökéletes.


 
Az elkészítés lépései

Mikre lesz szükség?

  • tetszőlegesen választott anyagból egy 38x38 cm-es négyzetre
  • ugyanekkora flízre (én olyat választottam, ami már eleve rá van steppelve egy pamut anyagra, így ez az oldala lesz a bélés, nem kell külön bélésanyag)
  • ha szeretnénk fület rá, akkor a mintás anyagból egy téglalapra (én a maradék anyagot használtam, nem méricskéltem, de aki mérni szeretné, az a választott hosszúsághoz adjon hozzá négy centit, ez lesz a téglalap hosszabbik oldala, a választott szélességet pedig szorozza meg néggyel, ez a téglalap rövid oldala)
  • tépőzárra, de ez el is hagyható, ha mindig ugyanakkora flakont/üveget teszünk bele

A fő anyag megvarrása

A négyzet alakú anyagot és flízt, színt színnel összefordítva összegombostűzzük három oldalán. (Látszik, hogy én nem nem vágtam eleve méretre, nekem ekkora maradék anyagaim voltak.)



A három összegombostűzött oldalon összevarrjuk, a szélétől egy centiméterre. Én ezután vágtam le a fölösleget a szélein.



Kifordítjuk az anyagot.


 

Levasaljuk a széleit.


 Az aljától felfelé lemérünk 4 centit mindkét oldalán, és gombostűvel megjelöljük. Idáig kell levarrni a két oldalát, az anyag szélétől 1-2 milliméterre. A varrás helyét az alábbi ábrán piros vonallal jelöltem, hogy egyértelmű legyen.


Az anyag széléhez közel varrunk.


Az anyagot félbehajtjuk úgy, hogy a bélése legyen kívül. Egy téglalapot kapunk, aminek a hosszabbik oldala lesz az italtartó magassága. Az alábbi képen baloldalt van a nem összevarrt oldal, ez lesz az italtartó teteje.


Ha nem akarunk tépőzárat, akkor az alját és az oldalát gombostűvel összetűzzük, itt fogjuk majd végigvarrni. (Ez látszik az alábbi képen.)
 
Ha tépőzáras megoldást szeretnénk, akkor csak az alját gombostűzzük és varrjuk (a rövid oldalt)!


Mielőtt összevarrnánk, mérjünk fel az alsó sarkainál mindkét irányban 4-4 centit, majd vonalzó segítségével rajzoljuk meg a háromszög átfogóját. Ezt mindkét alsó sarkával tegyük meg.


Varrjuk össze az alját (és az oldalát is, ha nem akarunk tépőzárat), és a vonalzóval bejelölt sarkokat is varrjuk le. A sarkait vágjuk le, 1 centiméterre a varrástól.


Fordítsuk ki az anyagot. Aki összevarrta az oldalát is, annak már csak a teteje eldolgozása és a füle megvarrása van hátra.


A tépőzár felvarrása

Először meg kell terveznünk, hogy hány darabot szeretnénk, és hova. Én 4 cm hosszúságú darabokat vágtam a tépőzárból, és a tetejétől mérve az alábbi centiméterek közé tettem: 5-9, 15-19 és 25-29.


A tépőzárakat a varráshoz közel gombostűztem. A színére tettem a tépőzár kampós felét, ezek lesznek belül, az üveghez közelebb, és az anyag túlsó végére, a belső oldalára tettem a tépőzárak párját, ez az anyagrész fedi majd át a másik végét.


 Felvarrtam mind a hat tépőzár darabot, fehér cérnával (a tépőzár színével megegyezően).



További tépőzárakat varrhatunk fel, ehhez érdemes belepróbálni az anyagba a választott üveget, körbecsavarni rajta az anyagot, és megjelölni, hova kell a tépőzár ahhoz, hogy körbesimuljon rajta az anyag. Így kisebb és nagyobb méretű üvegekhez is használható lesz az italtartó.

Az italtartó fülének az elkészítése

A téglalapot hosszában félbehajtjuk, és levasaljuk. Szétnyitjuk, és a középre vasalt élhez hajtjuk mindkét oldalát. Újra levasaljuk.


Most ismét félbehajtjuk, a legelső vasalás szerint, így tehát 4 anyagréteg van egymáson úgy, hogy az anyag hosszú szélei mind belülre kerültek. Ismét levasaljuk.


Az anyag két hosszú oldalát levarrjuk, a széléhez nagyon közel. Az alábbi ábrán ez nehezen látszik, mert itt már ismét világoskék cérnát használtam.


Az italtartó tetejének elszegése és a fül bevarrása

Felül az elszegetlen anyagszéleket befelé hajtjuk 2 cm szélességben. Ha szükséges, levasaljuk, ez megkönnyíti a továbbiakat. Bejelöljük, hogy hova szeretnénk a füleket rögzíteni. Összegombostűzzük az anyagrétegeket, és a megjelölt helyekre, a két anyag közé becsúsztatjuk a fül végeit is (szintén 2 centiméter lógjon be). Ha tépőzárat használtunk, feltétlenül ellenőrizzük le, hogy az anyag felhengerítésekor jól áll-e a fül, nincs-e megcsavarodva. Ha igen, most még kijavíthatjuk a hibát.



Varrjuk végig a tetejét az anyag széle mentén. A fül két végénél érdemes megerősítő varrást is varrni.


Készen is vagyunk

Már csak bele kell tenni az előre lehűtött palackot (és köré a jégzselét, ha van). :)




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése